ThermiVa - Menopauza

ThermiVa - Menopauza

W okresie okołomenopauzalnym pojawiają się objawy związane ze spadkiem poziomu estrogenów. Najczęściej zgłaszanymi objawami kojarzonymi z tym okresem w życiu kobiety są uderzenia gorąca, zlewne ,nagłe poty, zaburzenia nastroju i snu. Te dolegliwości ogólnoustrojowe leczy się hormonoterapią doustną lub przezskórną w formie tabletek, plastrów, żeli czy aerozoli.

Jednym z najczęściej pojawiającym się problemem, który często pomijany jest w rozmowach o dolegliwościach związanych z menopauzą, jest zespół zaburzeń dotyczących sromu, pochwy i dolnego odcinka układu moczowego.

Na pierwszy plan wysuwa się uczucie suchości pochwy, które w pierwszej fazie zauważalne jest w formie niedostatecznego nawilżenia pochwy w trakcie stosunków, a z czasem daje odczuwanie ciągłego pieczenia i podrażnienia, niestety w znaczący sposób obniżającego jakość życia. Objawy te związane są z postępującym ścieńczeniem śluzówki pochwy, zaburzeniami jej ukrwienia i utratą elastyczności. Cienka i krucha śluzówka łatwo ulega urazom, co dodatkowo potęguje dolegliwości.

W leczeniu tych zaburzeń często stosuje się estrogeny w globulkach dopochwowych, które jednak przynoszą tylko częściową poprawę i wymagają ciągłego, wieloletniego stosowania.

Kolejnym poważnym problemem są zmiany postępujące w obrębie sromu. Proces starzenia się skóry, który zaczyna się jeszcze przed 30 rokiem życia, nie omija również warg sromowych. Z jednej strony zwiotczenie wywołane utratą elastyczność przez włókna kolagenowe, z drugiej postępująca z czasem ogólna tendencja do nadmiernego przesuszania skóry oraz obniżenie poziomu kwasu hialuronowego, który pomaga utrzymać stosowne nawilżenie.

Utrata jędrności warg sromowych, uczucie uciążliwego swędzenia, łatwa podatność na otarcia i podrażnienia czy w końcu pojawienie się liszaja twardzinowego oraz sklejanie się i zanik warg sromowych, to cała gama problemów nękająca Panie w okresie przekwitania.

Wprowadzenie radiofrekwencji w postaci zabiegu ThermiVa do leczenia tych objawów, czy wręcz stanów chorobowych, w znaczący sposób poprawiło i poszerzyło efekty terapii.

Zastosowanie urządzenia TermiVa w obrębie pochwy przywraca jej elastyczność, a przede wszystkim poprzez poprawę ukrwienia tkanek wraz z rozszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych, powoduje zwiększenie wydzielania śluzu pochwowego. Wyraźna i trwała poprawa tych dwóch elementów powoduje wycofywanie się objawów suchości pochwy, ścieńczenia i podatności na mikrourazy śluzówki pochwy oraz stworzenia warunków do utrzymywania prawidłowej flory bakteryjnej.

Również w obrębie sromu zwiększenia ilości włókien kolagenowych i ich obkurczenie pod wpływem działania radiofrekwencji monopolarnej generowanej przez aparat TermiVa przynosi wyraźny efekt kosmetyczny w postaci ujędrnienia warg sromowych. Niezwykle ważne dla Pań jest wyraźne zmniejszenie dolegliwości w postaci uciążliwego swędzenia oraz zapobieganie powstawania drobnych urazów ścienczałej, przesuszonej skóry. Efekt ten uzyskujemy poprzez zwiększenie ukrwienia, a przez to lepsze odżywienie tkanek i wzmocnienie ich szkieletu kolagenowego.

Na szczególną uwagę zasługuje wyraźna poprawa stanu miejscowego oraz zmniejszenie dolegliwości w liszaju twardzinowym i zanikowym, który rzadko reaguje na leczenie miejscowe witaminą A, sterydami czy estrogenami. Natomiast przewaga radiofrekwencji nad stosowaniem laserów medycznych polega na braku działania mikrouszkadzającego na tkanki, które i tak mają mały potencjał do odbudowy, szczególnie w formie liszaja zanikowego. Dodatkowo należy pamiętać, że liszaj twardzinowy i zanikowy nie jest uznawany za stan przed nowotworowy, lecz w jego obrębie wyraźnie częściej powstaje rak sromu.